Sizi Arayalım
Sizi aramamız için lütfen numaranızı bırakınız.
*Lütfen gerekli alanları doldurunuz.
İsim & Soyisim*
Telefon Numaranız*
*Lütfen telefon numaranızı başında alan kodunuz ile birlikte 10 hane olarak giriniz
E-Mail*
Ne Zaman Arayalım
Kaydet
İptal
0 850 70 70 705 (Tıklayın Biz Arayalım)
İnternet ve Telefon


İnternet Servisi

 Gemiler günde 24 saat İnternet erişimi sunmaktadır. Denizde kalırken sizi birbirine bağlı tutmak için, uydu internet erişimi, kabin dahil tüm gemi boyunca ve gemide bulunan İnternet Noktasında WiFi aracılığıyla sağlanabilir.
WIFI'ya dizüstü bilgisayarınız, iPad'iniz, iPhone'unuz ve Smartphone'larınızla veya İnternet Noktası'nın Bilgisayarları'nı kullanarak bağlanabilirsiniz. Geminin WiFi giriş sayfasına bağlandıktan sonra, bir hesap oluşturma ve fiyatlandırma ayrıntılarıyla ilgili talimatlar portalda bulunur. İster Internet Noktası terminallerini, ister kendi dizüstü bilgisayarınızı veya diğer kablosuz aygıtlarınızı kullanıyor olun, internet fiyatlandırması aynıdır. Hesabınız internet noktasındaki ya da kişisel cihazınızda ki bilgisayarlardan aynı anda birden fazla cihazla İnternet'e erişmenizi sağlayacaktır. Tüm İnternet ücretleri doğrudan Costa kartınıza fatura edilir.

İnternet Noktası

 Self-servis bilgisayarlar İnternet Noktasında mevcuttur. Burada, başlamak için kartınızı hızlıca kaydırabilir veya oturum açma bilgilerinizi manuel olarak girmek için ekrandaki talimatları izleyebilirsiniz. Kamera gibi harici ekipmanlar bilgisayarlara bağlanamaz. Bilgisayarlar herhangi bir Microsoft® Office uygulamasıyla donatılmamıştır; bu uygulamalarla ilişkili e-posta hesaplarınızdaki ekler açılamıyor ve gönderilemiyor olabilir. Bilgisayarlar ayrıca program veya yazılım yüklemelerine ve indirilmelerine izin vermez. Baskı İnternet Noktası terminallerinden sağlanabilir. Baskıya nominal bir ücret uygulanır.

Wi-fi

 Kablosuz internet, gemide ve tüm kabinlerde mevcuttur. Kendi kişisel kablosuz hazır dizüstü bilgisayarınızdan, Smartphone'unuzdan veya iPad / iPhone'ınızı İnternet'ten bağlama özgürlüğünün keyfini çıkarın. Kendi cihazınızı kullanırsanız, lütfen teknede etkin bir şekilde nasıl kullanacağınızdan haberdar olun. Cihazınızı kullanmayı düşündüğünüz alanda WiFi sinyali çok güçlü olmadığı sürece, kesintiler yaşayabilir veya bağlanamayabilirsiniz. Lütfen, gemideyken videolarınızı ve filmlerin indirilmesini sınırlandırmaya çalışın.
PC / IPad / Smartphone'unuzdaki otomatik güncellemeler İnternet planınızın zamanını, deneyimini ve fiyatını etkiler. Cihazınızı bilmeseniz bile, cihazınızda her zaman arka planda çalışan uygulamalar vardır. Antivirüs yazılımınız dışında bunlarnı kapatılması önerilir. Bu güncellemeler devam ederse, beklenenden daha düşük bir bağlantıyla karşılaşabilir veya daha fazla zaman harcayabilir ve bu da fiyatı büyük ölçüde etkileyebilir. Kablosuz ayarlarınızı yapmak için lütfen şu kontrol listesine uyun:

1. Adım: Wifi'yi açın ve gemi ağına bağlanın.
2. Adım: İnternet tarayıcınızı açın ve oturum açma sayfasına yönlendirileceksiniz. Hesabınızı ayarlamak için ekrandaki talimatları izleyin (ücret uygulanır).
3. Adım: Giriş işleminin bir parçası olarak kendinize bir parola seçeceksiniz. Tüm İnternet ücretleri doğrudan Costa kartınıza fatura edilir. Tarifelerimizden birin ibilgisayarınızdan veya kendi cihazınızdan önceden satın alarak maliyetleri önemli ölçüde dürüşerebilirsiniz. Tüm tarifeler ve fiyatlar giriş sayfasında listelenmiştir. Bir hesapla aynı anda yalnızca bir bilgisayar kullanabilir. Tarifeler iade edilemez. Tüm MB ya da saatler  tükendiğinde ya da iniş yaparken sona erer.
Oturumu kapatmak ve sonlandırmak için tarayıcınızın adres çubuğuna http: //logout.wifi yazın.
WIFI / INTERNET POINT GUEST Oranları (değişiklik yapılabilir):
Kullanım başına öde (ücret / dakika): 0,25 Euro
Faturasız Tarifeler:
Sosyal Gün (24 Saat)
Sosyal Gezi (seyir boyu için)
Hacim Paketleri (250MB, 500MB, 3GB)

3G

 Tüm gemilerde yerleşik sistemlerin 3G teknolojisini desteklediğini lütfen unutmayın. Bir mobil ağda dolaşımdayken veri maliyetleri çok ağır olabilir. Seyir öncesi bu oranları öğrenmek için cep telefonu sağlayıcınıza başvurun. Veri indirmeleriyle ilişkili istenmeyen maliyetlerden kaçınmayı (otomatik indirmeleri ve otomatik yazılım güncellemelerini devre dışı bırakmayı) öneririz. Fiyatlar yerel ödemelerinizden farklıdır ve paketlerinize dahil değildir.
Uydu sinyaline duyarlılık - Uydu sinyali doğaya göre dalgalanmaktadır; iPad'ler / Akıllı Telefonlar, bu dalgalanmaya karşı daha hassastır ve bu da diğer cihazlarda fark edilmeyecek, ancak bazen iPad / Akıllı Telefonlarınızda İnternet oturumunuzu kesintiye uğratacaktır.
Hava koşullarından ve fiziksel engellerden (Fiyortlardaki dağlar, civardaki askeri limanlar vb.) Kaynaklanan uydu iletişiminin niteliğinden dolayı gemi internet erişiminin her zaman mevcut olduğu garanti edilmez. Ayrıca, uydu üzerinden İnternet erişimi sahildeki yüksek hızlı bağlantılardan çok daha yavaştır: sinyal benzer bir yolla ilerlemekle birlikte gemiden bir uyduya, daha sonra uydudan kıyıya veya tersine daha uzak mesafelere gitmek zorundadır. Deneyimin daha yavaş ve her zaman% 100 garantilenmediği anlaşılabilir
Diğer gemilerde iPad / Akıllı Telefonlarınız vasıtasıyla internete erişmek için tek seçenek WiFi'dir.

Telefon Servisi

 Gemide, denizdeyken kabininin içinden direkt telefon görüşmesi yapmanızı sağlayan bir telefon sistemi bulunur. Uydu Çağrıları gemi hesabınıza faturalandırılacaktır. (Ücret: dakikada 7.95 USD). Seyir halindeyken ve mobil cihazınız açık değilken birileri size ulaşmayı arzu ederse, web sitesinde veya Kataloglarda bulunan Uydu numarasını arayabilir ve çağrıyı kabininize yönlendirecek olan Misafir Servisi'ne ulaşabilirsiniz.
Buna ek olarak, gemi, gemi denizde iken cep telefonunuzdan arama ve gönderme olanağı sunan bir dahili GSM cep telefonu şebekesi de sunmaktadır (uluslararası dolaşım etkinleştirilmelidir).
Costa, bir Denizcilik GSM sağlayıcısı olan TELENOR ile anlaşmalar yapmıştır.
Gemi GSM hizmeti, gemi limana girdiğinde otomatik olarak kapanır ve gemi denizde en az 2 deniz mili olduğunda tekrar açılır. Geminin GSM hizmetine bağlandığında telefonlar "geminin ismi", "901.12" veya "TELENOR MARITIME / MCP" (MCP için) veya "TIM @ SEA" veya "901 26" veya "NOR 26" (Telekom için) şeklinde olur ve farklılık gösterebilir. Denizde tıpkı karada olduğu gibi cep telefonunuzu da kullanabilirsiniz. AT & T'yi de içeren çoğu cep telefonu operatöründen ve Avrupa'daki ve dünya çapındaki önde gelen sağlayıcılardan temin edilen bu servisten de servislere erişilebilir.
Seyahat oranları ve uluslararası dolaşım oranları seyahatinizle değişir. Maliyetleri en aza indirgemek istiyorsanız, gelen metin mesajlarına dikkat edin. Bir mobil ağda dolaşımdayken veri maliyetleri çok ağır olabilir. Seyir öncesi bu oranları öğrenmek için cep telefonu sağlayıcınıza başvurun. Veri indirmeleriyle ilişkili istenmeyen maliyetlerden kaçınmayı öneririz. Fiyatlar yerel olarak ödediğinizden farklıdır ve paketlerinize dahil değildir.

Faks Servisi

 Bir faks göndermek veya almak isterseniz, lütfen ayrıntılar için Ön Büro ile iletişime geçin. Bir nominal ücret uygulanır. Ek bilgi, gemideki gemicilik bilgi dizininde bulunabilir.